اتحادیه اروپا این بار بر سر پول و ارزش دچار بحران جدیدی شده است


بوداپست ، مجارستان – اتحادیه اروپا از زمان طلاق با انگلیس هنوز به طور کامل روابط نابسامان خود را حل نکرده است ، اما در حال حاضر در یک بحران بزرگ دیگر قرار دارد.

این بار ، بلوک 27 کشور در حال آزمایش است زیرا لهستان و مجارستان مانع تصویب بودجه خود برای هفت سال آینده و یک بسته جاه طلبانه با هدف نجات اقتصاد ویران شده از ویروس کرونا می شوند.

اعتراض آنها؟ یک “سازوکار حاکمیت قانون” جدید که به اتحادیه اروپا امکان می دهد بودجه کشورهایی را که هنجارهای دموکراتیک را نقض می کنند ، رد کند – چیزی که لهستان و مجارستان سالها به آن متهم شده اند.

پیش از نشست مجازی اتحادیه اروپا در روز پنجشنبه ، جایی که رهبران امیدوارند به بن بست پایان دهند ، در اینجا نگاهی داریم به جنگ بودجه.

———

چقدر شرط بندی است؟

بودجه پیشنهادی 1.8 تریلیون یورویی (2.1 تریلیون دلار) دوره 2021 تا 2027 را شامل می شود ، از جمله 750 میلیارد یورو (887 میلیارد دلار) برای بودجه اضطراری برای کمک به قاره از نظر اقتصادی از همه گیری

این بودجه قرار است از اول ژانویه به مرحله اجرا درآید و مسئولان ناامید هستند که این توافق نامه طی چند هفته تصویب شود تا پول به سرعت جریان یابد.

گای ورهوفشتات ، عضو پارلمان اروپا و نخست وزیر سابق بلژیک ، رهبران مجارستان و لهستان را به به خطر انداختن زندگی و معیشت COVID-19 متهم کرد “فقط به این دلیل که آنها می خواهند اتحادیه اروپا به بودجه خود در زمینه دستیابی به فساد فزاینده قدرت ادامه دهد.” “

———

اختلاف چیست؟

دولت های نخست وزیر ویکتور اوربان مجارستانی و نخست وزیر ماتئوش موراویسکی از لهستان سالهاست که با تضعیف نهادهای دموکراتیک مانند دادگستری مستقل و مطبوعات آزاد به نقض حاکمیت قانون متهم شده اند.

هر دو لهستان و مجارستان از کشورهای سابق کمونیست هستند که از زمان سقوط پرده آهنین در 1989 به عنوان الگوی گذار دموکراتیک مورد ستایش قرار گرفته اند. با این حال امروز ، آنها اغلب با عقب نشینی دموکراتیک دولتهای راست گرای پوپولیست خود در ارتباط هستند.

در قلب بحران این س questionال وجود دارد که اتحادیه اروپا چیست – اول از همه و مهمترین منطقه تجارت آزاد متشکل از ملت های مستقل یا اتحادیه ای که ارزشهای مشترک دموکراتیک را در اختیار دارد. بسیاری از اعضای اتحادیه می خواهند از این هنجارها دفاع کنند. اما طبق قوانین موجود قادر به تغییر مسیر برای ورشو یا بوداپست نبودند. از این رو پیشنهاد راهی برای قطع پول است.

ورا یرووا ، نایب رئیس کمیسیون اروپا ، که اطمینان می دهد قانون اتحادیه اروپا در 27 کشور اتحادیه اعمال می شود ، در ماه سپتامبر توضیح داد: “مالیات دهندگان در بسیاری از کشورهای عضو از (ج) تأمین پروژه های کشورهایی که حقوق اساسی نقض شده است. “

اما این بحث س questionال تکراری و پر پیچ و خم دیگری را مطرح کرده است: اتحادیه اروپا برای تحمیل اراده خود به کشورهای عضو چه قدرتی باید داشته باشد؟

موراویسکی چهارشنبه شب به پارلمان لهستان گفت: “این در مورد این است که آیا سرنوشت ما در دست ما خواهد بود ، آیا ما در مورد امور خود تصمیم خواهیم گرفت یا در اختیار دیگران خواهد بود.”

———

دیدگاه لهستانی و مجارستانی

دولت های اوربان و موراوتسکی می گویند به دلیل جهان بینی محافظه کارانه تر از جریان اصلی اروپای غربی ، مجازات شده اند. آنها متذکر می شوند که توسط مردم خود با آرا democratic دموکراتیک انتخاب می شوند و هرگونه اتهام رفتار غیر دموکراتیک کاذب است

اوربان روز چهارشنبه گفت پیوند بودجه به دولت قانون “سلاحی سیاسی و ایدئولوژیکی” است که برای سیاه نمایی و مجازات کشورهایی که مهاجرت را رد می کنند ، استفاده می شود.

“امروز در بروکسل ، آنها فقط کشورهایی را می بینند که مهاجران را تحت حاکمیت قانون قرار می دهند. اوربان در بیانیه ای به خبرگزاری دولتی MTI گفت: “کسانی که از مرزهای خود دفاع می کنند ، نمی توانند در زمره کشورهایی قرار بگیرند که حاکمیت قانون حاکم باشد.”

دولت لهستان نیز با ترس از اینكه بخاطر مجازات كردن لهستان در مورد بسیاری از موضوعات ، از جمله دیدگاههای ضد LGBT رهبرانش ، این پیشنهاد را رد كرد.

———

ادعاهای فساد مجاری

برخی از منتقدان اوربان می گویند پیوند بودجه به دولت قانون می تواند عملکرد دولت وی را به خطر بیندازد.

در دوران اوربان ، خریدهای عمومی با بودجه اتحادیه اروپا اغلب به شرکت های متعلق به متحدان وی یا اعضای خانواده او تعلق می گرفت ، و جزئیات این قراردادها گاه مخفی می ماند – که منجر به ادعاهای مکرر فساد می شود.

در سال 2018 ، آژانس اتحادیه اروپا در حال بررسی چگونگی هزینه پول اتحادیه بیش از هر کشور دیگر اتحادیه اروپا تحقیقات بیشتری را در مجارستان انجام داد.

اوربان ادعاهای مربوط به فساد را رد کرد.

———

معترضین در خانه

اگرچه دولت های مجارستان و لهستان اصرار دارند که عقب نشینی نخواهند کرد ، افراد زیادی در هر دو کشور هستند که کاملاً طرف اتحادیه اروپا هستند. در میان آنها سیاستمداران مخالف و فعالان سیاسی وجود دارند که در خیابان ها حضور داشته و برای دادگاه های آزاد و رسانه های آزاد تظاهرات می کنند. در كتیبه ای كه معترضان روز چهارشنبه در مقابل دادگاه عالی ورشو برگزار كردند ، آمده است: “اروپا ما را ترك نمی كند.”

———

چگونه می توان به این فولاد اجازه داد؟

هیچ راه ساده ای وجود ندارد. مایکل روت ، وزیر امور اروپا آلمان ، که در حال حاضر کشورش ریاست شورای اتحادیه اروپا را بر عهده دارد ، این هفته گفت که هیچ جایگزینی برای این بسته وجود ندارد و رهبران اتحادیه اروپا گفتند که این سازوکار را کنار نخواهند گذاشت.

با این حال ، آنها می توانند به لهستان و مجارستان اطمینان دهند که اجرای آن محدود خواهد بود. یوهانس هان ، کمیسر بودجه اتحادیه اروپا گفت: “هیچ کس نباید از هر چیزی بترسد.”

اگر این استراتژی به نتیجه نرسد ، برخی از رهبران پیشنهاد می كنند كه ممكن است كشورهای دیگر برای اتخاذ حداقل بسته كمك به ویروس كرونا متحد شوند.

———

گزارش گرا از ورشو ، لهستان. ساموئل پترکین ، نویسنده آسوشیتدپرس ، به بروکسل کمک کرد.


منبع: dandan-khabar.ir

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

Comment
Name*
Mail*
Website*