[ad_1]

رئیس ارتش اتیوپی رئیس سازمان بهداشت جهانی ، همكاری از اتیوپی را به لابی گری در كشورهای همسایه برای تهیه سلاح و سایر حمایت ها از منطقه به چالش كشیدن تیگری متهم كرده است.

نایروبی ، کنیا – رئیس ارتش اتیوپی رئیس سازمان بهداشت جهانی ، یکی از همکارانش از اتیوپی را به لابی گری در کشورهای همسایه برای سلاح و پشتیبانی دیگر از منطقه به چالش کشیدن Tigray که دولت برای دو هفته درگیر آن است ، متهم کرد. وی هیچ مدرکی را ذکر نکرد.

ژنرال بیرهانو جولا روز چهارشنبه به خبرنگاران گفت كه مدیر كل سازمان بهداشت جهانی تدروس آدانوم گبرایز از همسایگان گمنام خواسته است “با جنگ مخالفت كنند و (جبهه خلق برای آزادی تیگری) برای تهیه اسلحه”.

هیچ واکنش فوری از سوی ستاد جهانی WHO صورت نگرفت.

از زمانی که نخست وزیر جایزه صلح نوبل این کشور دولت منطقه ای را که به شدت مسلح است به حمله به یک پایگاه نظامی متهم کرد ، TPLF با نیروهای فدرال اتیوپی روبرو شده است. هر دولتی پس از یک ماه انصراف در میان اصلاحات سیاسی ، دیگری را غیرقانونی می داند.

این درگیری تهدید می کند دومین کشور پرجمعیت آفریقا را از هم بپاشد و منطقه استراتژیک شاخ آفریقا را بی ثبات کند.

رئیس ارتش تدروس ، وزیر امور خارجه و بهداشت سابق اتیوپی را متهم کرد که TPLF بر ائتلاف حاکم اتیوپی بر عضویت در جبهه سلطه داشت و پرسید: “شما از مردی مانند او چه انتظاری دارید؟”

ماتشیدیسو موتی ، رئیس WHO در امور آفریقا ، روز پنجشنبه در جریان توجیهی درباره COVID-19 از تدرس دفاع کرد ، اما به طور مستقیم به این ادعا پرداخت.

موتی به خبرنگاران گفت: “آنچه می توانم در جواب بگویم این است كه من تدروس را می شناسم ، من او را به عنوان شخصی می شناسم كه با شور و حرارت سلامتی جهانی را ارتقا می بخشد ، سلامتی را ارتقا می بخشد و صلح را تقویت می كند.” “من فکر می کنم سطح دانش من از تدروس به عنوان یک شخص همین باشد.”

وی برای کسب اطلاعات بیشتر خبرنگاران را به دفتر وی راهنمایی کرد.

[ad_2]

منبع: dandan-khabar.ir

ایندکسر