اجلاس آنلاین G20 در بین ویروس درخشش و شاید نتیجه ای ندارد


دبی ، امارات متحده عربی – اجلاس سران گروه 20 نفره در این آخر هفته بیش از آنچه با آنچه که هست برجسته است.

و انتظار نمی رود که یک پاسخ جهانی به بدترین بیماری همه گیر طی دهه های گذشته بدهد. در حالی که میلیاردها دلار برای داروها و واکسن ها اختصاص داده شده است ، G20 عمدتا در تأمین منابع خود تمرکز کرده است.

یک اجلاس مجازی ، ولیعهد محمد بن سلمان ، این احتمال را که برخی از رهبران وی را به ریاض آورده اند ، پس از دو سال که آژانس های اطلاعاتی غربی گفتند که وی در نهایت مسئول ترور جمال هاشوگی ، نویسنده در ترکیه توسط مأموران سعودی است ، رحم نمی کند. هرگونه مشارکت اما یک نشست آنلاین همچنین سعودی ها را از یک نمایش رسانه ای برای ارتقا position جایگاه خود در جهان محروم می کند.

این همه گیری علاوه بر سرزنش برنامه های سعودی ها ، به G20 فرصتی را ارائه داد تا نشان دهد چگونه چنین نهادهایی می توانند همکاری بین المللی را در بحران ها تسهیل کنند ، اما همچنین کاستی های آنها را برجسته کرد.

گروه G20 – حدود 85٪ از تولید اقتصادی جهان و سه چهارم تجارت بین الملل را کشورهای عضو آن تشکیل می دهند – در سال 1999 به عنوان راهی برای بحث و گفتگو در مورد اقتصاد جهانی برای وزیران دارایی و روسای بانک های مرکزی تأسیس شد.

در ماه مارس ، هنگامی که بسته شدن مرزها و دستورات جلوگیری از شیوع ویروس بیش از یک چهارم مردم جهان را تحت تأثیر قرار داد ، پادشاه عربستان سعودی رهبران G20 را در عمل احضار کرد.

در آن زمان ، میزان مرگ و میر ناشی از ویروس در جهان بیش از 22000 نفر اعلام شده است. رهبران G20 قول داده اند که اطلاعات و مواد مورد نیاز تحقیق را به اشتراک بگذارند ، داده های اپیدمیولوژیک و بالینی را به اشتراک بگذارند و سیستم های بهداشتی را تقویت کنند. آنها همچنین قول دادند که برای افزایش بودجه تحقیقات واکسن با یکدیگر همکاری کنند.

تحقیقات سریع و به اشتراک گذاری اطلاعات علمی در مورد تولید آزمایشات و واکسن ها برای COVID-19. کار بر روی واکسن ها ، که فقط در سال جاری آغاز شده است ، به زودی می تواند به کاندیداهای مناسب منجر شود.

اما اینکه سیستم های بهداشتی تقویت می شوند قابل بحث است. حتی در ثروتمندترین کشورها مانند ایالات متحده و اروپا ، بیمارستان ها بیش از حد شلوغ است و برنامه های آزمایش و ردیابی تماس با مشکل روبرو هستند.

آسوشیتدپرس همچنین دریافت که چین ، یکی از اعضای اصلی G20 ، در مراحل اولیه شیوع بیماری با سازمان بهداشت جهانی شفافیت کامل ندارد ، اگرچه بسیاری از کشورهای دیگر نیز جزئیات دقیق شیوع آنها را ارائه ندادند.

بر اساس سرشماری انجام شده توسط دانشگاه جان هاپکینز ، این بیماری اکنون بیش از 1.3 میلیون نفر جان خود را از دست داده است.

آنتونیو گوترش ، دبیرکل سازمان ملل متحد در نامه اخیر خود به رهبران G20 گفت که جهان با بزرگترین آزمایش خود از زمان جنگ جهانی دوم روبرو است.

وی نوشت: “همه گیری باید زنگ خطری برای همه رهبران باشد ، كه این تقسیم برای همه خطری است و جلوگیری از آن موجب صرفه جویی در هزینه ها و زندگی می شود.”

وی از تصمیم اخیر G20 در ارائه فقیرترین کشورهای فقیر برای تمدید بدهی و در بدترین حالت ، تخفیف بدهی ممکن تمجید کرد. وی همچنین از این گروه خواست دامنه خود را برای ورود به کشورهای آسیب پذیر با درآمد متوسط ​​گسترش دهد.

اجلاسهای G20 علاوه بر ارائه فرصتی برای همکاری جهانی ، فرصتی برای جلب توجه کشورهای میزبان است. برای اولین بار ، ریاست دوره ای عربستان سعودی یک افتخار بزرگ برای پادشاهی بود و این نقش را برجسته کرد ، با استفاده از آرم G20 به عنوان زمینه ای برای جلسات مطبوعاتی برای پیر و جوان.

محرومیت از میزبانی رویدادهای شخصی می تواند هر دو روش را کاهش دهد. گرچه طیف وسیعی از جلسات G20 که سعودی ها در طول سال ترتیب داده بودند ، در غیر این صورت صدها نماینده با نفوذ را به ریاض می آورد ، آنها همچنین بحث می کنند – حتی همانطور که از دور برگزار می شدند.

به عنوان مثال شهرداران نیویورک و لندن با اشاره به سرکوب عربستان سعودی علیه مدافعان حقوق بشر و جنگ آن در یمن ، از شرکت در نشست G20 در مورد توسعه شهری خودداری کردند. اعضای کنگره آمریکا از دولت ترامپ خواسته اند که از اجلاس خارج شود و اعضای پارلمان اروپا نیز درخواست های مشابه خود را از رهبران اتحادیه اروپا اعلام کرده اند.

هنوز مشخص نیست که آیا دونالد ترامپ ، رئیس جمهور آمریکا که مشغول بحث در مورد باخت در انتخابات خود است ، نامزد خواهد شد یا خیر.

در هر صورت ، شاهزاده محمد مجبور به ملاقات با رجب طیب اردوغان ترک نخواهد بود ، دولت ظاهراً کنسولگری عربستان سعودی را در استانبول مجبور به فشار بر ترور هاشوگی یا رئیس جمهور فرانسه امانوئل مکرون کرده است ، که دفاع از کاریکاتورهای پرو اعتراض مسلمانان را برانگیخت.

لینا الحتلول: “میزبانی رویدادهای مهم مانند G20 نه تنها چهره یک کشور مدرن و قدرتمند اقتصادی جهانی را به پادشاهی می بخشد ، بلکه توجه بین المللی را از واقعیت نقض حقوق که تنها کیلومترها دورتر اتفاق می افتد منحرف می کند.” ، خواهر او لوژین به همراه چندین مدافع حقوق زن در عربستان سعودی زندانی شد ، در ستونی از واشنگتن پست می نویسد.

اما دیوید روندل ، یک دیپلمات حرفه ای آمریکایی با 15 سال تجربه در عربستان سعودی ، گفت که پیام پادشاهی باید این باشد که انزوا به نتیجه مطلوب نخواهد رسید – و تعهد می تواند.

رندل در یک مراسم در چاتم هاوس گفت: “عربستان سعودی برای اصلاحات اقتصادی خود ، بلکه همچنین برای دستاوردهای حقوق بشری خود به تشویق نیاز دارد.”

گرچه ماهیت آنلاین گردهمایی امسال ممکن است آن را خسته کند ، اما بسیاری از مردم اشاره می کنند که آنچه در چنین اجلاس هایی اتفاق می افتد همیشه با اهمیت امور جهانی برابر نیست.

باراک اوباما ، رئیس جمهور پیشین آمریکا ، این هفته در مصاحبه ای با آتلانتیک ، پویایی اجلاس های گذشته را به سخره گرفت.

“شما به كنگره می روید و سپس به G20 می روید ، و در هر سطح این انتظار را دارید كه امور پیچیده تر ، متفكرتر ، سختگیرانه تر ، غیرخودخواهانه تر شوند ، و معلوم می شود كه همه چیز هنوز مانند دبیرستان است. – او گفت.

———

ماریا چنگ ، ​​نویسنده پزشکی آسوشیتدپرس ، در لندن همکاری کرد.

———

Aya Batrawy را در توییتر به آدرس www.twitter.com/ayaelb دنبال کنید
منبع: dandan-khabar.ir

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

Comment
Name*
Mail*
Website*