[ad_1]

ایران در تهران و چندین شهر دیگر قانون منع رفت و آمد شبانه را وضع کرد ، در حالی که اواخر این هفته لبنان به محاصره دو هفته ای در سراسر کشور مبادرت ورزید زیرا دو کشور با جهش عمده در عفونت های ویروس کرونا مواجه شدند.

در متن آمده است: “تا آنجا که می توانید از خانه خود خارج نشوید و از مکانهای شلوغ دور باشید”. ویروس کرونا شوخی ندارد.

با این وجود ، ایران با رکود شدید اقتصادی روبرو است و از قفل شدیدتر جلوگیری می کند. این کشور در حال حاضر تحت فشار تحریم های بی سابقه آمریکا در سال 2018 قرار دارد ، زمانی که دولت ترامپ از توافق هسته ای تهران با قدرت های جهانی خارج شد. در هفته های اخیر ، ارز ایران به پایین ترین سطح سقوط کرده و میلیون ها شهروند فقیر را زخمی کرده است.

در خیابان های بارانی شمال تهران ، وضعیت منع رفت و آمد بسیار کمی شبیه سه شنبه شب است.

اگرچه وزارت کشور دستور داده بود که فقط فروشگاه های مواد غذایی و داروخانه ها باز بمانند ، تعدادی از فروشگاه های مواد غذایی – غرفه های آب میوه ، برگر ، شیرینی فروشی – به طور معمول اشغال شدند. بازارها ، مغازه ها و مراکز خرید بسته بودند ، اما ترافیک جاده ها را در برگرفت و شام حیاط رستوران هایی را که برای صادرات و تحویل باز مانده بودند ، بسته بندی کرد.

این وضعیت مشکلات عظیمی را که دولت ایران در تلاش برای مقابله با عفونت های در حال رشد از طریق محدودیت های لکه بینی با آن روبرو کرده است ، برجسته کرد. مقامات در مورد مجازات کسانی که این قوانین را نقض می کنند چیزی نگفتند و مشخص نیست که چطور منع آمد و شد وضع می شود.

با افزایش تعداد بیمارستان های آلوده در ایران ، بحث در مورد واکنش دولت به ویروس شدت گرفته است. مقامات پزشکی در این هفته عصبانیت دولت از بستن پایتخت را که به شدت آسیب دیده است ، که به گفته آنها تنها امید برای مهار شیوع ویروس است.

به گزارش رسانه های محلی ، مینو محراز ، عضو گروه ویژه ویروس کرونا ، گفت: “عدم محاصره در تهران یک فاجعه است.”

وی افزود: “معمولاً کشورهایی که به متخصصان بهداشت گوش نمی دهند با مشکل روبرو می شوند.” “ایالات متحده مثال خوبی است.”

به گزارش خبرگزاری نیمه رسمی تسنیم ، حسینالعلی شهریاری ، رئیس کمیته بهداشت مجلس ، روز سه شنبه نامه ای به رئیس جمهور حسن روحانی خواستار قفل متمرکز تا 30 روز در تمام مراکز استانها شد.

در لبنان ، نخست وزیر موقت حسن دیاب گفت که محاصره از روز شنبه آغاز می شود و تا پایان ماه ادامه دارد.

لبنان طی هفته های اخیر رکوردهای روزانه را شکسته و بخش پزشکی این کشور را که در آن بخش های مراقبت های ویژه تقریباً پر هستند و نمی توانند موارد بیشتری را تحمل کنند ، تحت فشار قرار داد. سازمان بهداشت جهانی می گوید از زمان گزارش اولین مورد در لبنان در اواخر فوریه ، 1،527 کارگر بهداشت آزمایش مثبت داشته اند.

این اعلامیه لبنان علیرغم انتقاد شدید از بخشهای تجاری ، که بیش از یک سال است رنج می برند ، در حالی که این کشور از بدترین بحران اقتصادی و مالی خود رنج می برد.

رئیس اتحادیه کارگران لبنان ، بهارا السمار روز دوشنبه هشدار داد که عواقب محاصره کامل “برای کارگران و فعالیت های اقتصادی فاجعه بار خواهد بود”. وی گفت که کارگران روزمره توانایی اقامت در خانه را ندارند.

آیا مجذوب از دیده بان حقوق بشر گفت که این بحران تعداد بیشتری از لبنانی ها را به زیر خط فقر رسانده و افزود که دولت موظف است اطمینان حاصل کند که همه از غذا ، آب ، مراقبت های بهداشتی و سایر نیازهای اساسی کافی برخوردار هستند ، “از جمله در مواردی که جمعیت در معرض تو در خانه می مانی “

لبنان کوچک 95 هزار و 355 مورد و 732 مورد مرگ بر اثر ویروس را ثبت کرده است ، اما تعداد واقعی تخمین زده می شود بسیار بیشتر باشد. این تعداد پس از انفجار گسترده در بندر بیروت در 4 آگوست ، که در آن افراد زیادی کشته و زخمی شدند و میلیاردها دلار خسارت به بار آورد ، به سرعت شروع به افزایش کرد.

بسیاری از واحدهای مراقبت ویژه برای موارد ویروس کرونا برای درمان هزاران مصدوم در انفجار بندر استفاده شده است.

دیاب با بیان اینکه قفل تمدید می شود ، گفت: “ما از نظر شیوع ویروس به یک دوره بسیار حساس رسیده ایم و دیگر هیچ گزینه دیگری باقی نمانده است.” “ما نگران هستیم که ممکن است به جایی برسیم که مردم در خیابان ها بدون صندلی های بیمارستان بمیرند. “

در هفته های گذشته ده ها شهر روستایی لبنان قفل شده اند ، اما انتقال مجدد این ویروس را متوقف نکرده است. برخی از بخشها از جمله کارخانه ها ، نانوایی ها ، بانک ها و کلینیک ها معاف هستند.

در همین حال ، موارد ویروس در سودان همچنان در حال افزایش است ، جایی که وزارت بهداشت روز سه شنبه گفت که وزیر بهداشت اسامه عبدالرحیم ، به همراه دو مقام ارشد بهداشت دیگر ، به COVID-19 مبتلا شده اند و علائمی را تجربه می کنند. آنها آخرین مقامات دولتی هستند که در این کشور آفریقای شرقی آلوده شده اند ، که حدود 14000 مورد را گزارش کرده است ، اگرچه آزمایش ها همچنان محدود است.

———

نویسندگان آسوشیتدپرس ، باسم مرو در بیروت و سمی مگی در قاهره در تهیه این گزارش مشارکت داشته اند.

[ad_2]

منبع: dandan-khabar.ir

ایندکسر