[ad_1]

بیروت – وی یک پرستار در بیمارستانی در بیروت است و ریتا هارب هنوز نمی تواند داروی قلب پدربزرگ خود را پیدا کند.

او به دنبال داروخانه های بالا و پایین در لبنان بود ، او با دوستان خارج از کشور تماس گرفت. حتی ارتباطات وی با پزشکان نیز نمی توانست دارو را تأمین کند. برخلاف بسیاری در برابر سقوط مالی لبنان ، وی می تواند از پس هزینه های آنها برآید – آنها به راحتی در آنجا نیستند.

برای مقابله با این مسئله ، پدربزرگ 85 ساله وی داروهای خود را با قرص هایی با غلظت کمتر جایگزین کرد تا به دوز خود برسد. این نیز ممکن است به زودی منقضی شود.

حرب با خنده ای تلخ و استعفا ، که به واکنشی رایج در بین لبنانی ها نسبت به بحران های فراوان در کشورشان تبدیل شده است ، گفت: “اما اگر او بمیرد ، می میرد.”

داروها برای همه چیز ، از دیابت و فشار خون گرفته تا داروهای ضد افسردگی و قرص تب که برای درمان COVID-19 استفاده می شود ، از قفسه های اطراف لبنان ناپدید شده است.

مقامات و داروسازان می گویند این کمبود با خرید وحشت و تجمع پس از آنکه رئیس کل بانک مرکزی گفت دولت قادر به پرداخت یارانه ها از جمله داروها با ذخایر ارزی کم نیست ، بیشتر شده است.

حسن الامین ، رئیس اتحادیه دارو گفت: این اعلامیه “باعث طوفان ، زمین لرزه” شد.

لبنانی ها اکنون برای داروهای مهم در سراسر کشور سفر می کنند. افراد مسن درمورد خیریه های مذهبی و گروه های امدادی س askال می کنند. اعضای خانواده در شبکه های اجتماعی التماس می کنند یا به سوریه همسایه سفر می کنند. مهاجران کمکهای مالی ارسال می کنند.

این آخرین مرحله از سقوط اقتصادی این کشور 5 میلیون نفری است که روزگاری مرکز منطقه ای بانکی ، املاک و مستغلات و خدمات پزشکی بود.

بیش از نیمی از مردم به فقر رانده شده اند و پس اندازهای مردم ارزش خود را از دست داده اند. بدهی عمومی فلج کننده است و ارز محلی در حال غرق شدن است و تقریباً 80٪ ارزش خود را از دست می دهد. بخش بهداشت تحت فشار مالی و بیماری همه گیر ویروس کرونا در حال لرزیدن است.

لبنانی ها مانند زمان جنگ داخلی 15 ساله این کشور به تجمع بنیادها مانند آب و سوخت بازگشتند. اعتماد به طبقه حاکم – که عمدتا از زمان جنگ در 1990 در قدرت است – در حال نابودی است زیرا این کشور با بحران مالی ، همه گیر شدن و پس از انفجار مهلک در بندر بیروت در 4 آگوست که باعث از بین رفتن تأسیسات و بخشهای بزرگ شد ، مبارزه می کند. از شهر.

لبنان تقریباً همه چیز از جمله 85٪ دارویی را وارد می کند.

لغو یارانه ها یک گام اجتناب ناپذیر برای یک دولت با بدهی های سنگین است. پیش بینی می شود این منجر به افزایش قیمت ها و تورم شود و پوند لبنان همچنان با کاهش روبرو خواهد شد و برای چندین دهه با قیمت 1500 دلار در هر دلار ثابت است ، اکنون در بازار سیاه حدود 7000 دلار در هر دلار معلق است.

مردم از ترس اینکه دیگر توانایی خرید مواد مخدر را ندارند مواد مخدر جمع می کنند. تأمین کنندگان داروها را ذخیره می کنند ، نگرانند دلار کافی برای خرید بیشتر نداشته باشند – یا امیدوارند که با حذف یارانه ها ، فروش بیشتری داشته باشند. داروخانه های شکسته نمی توانند قفسه ها را ذخیره کنند زیرا تامین کنندگان اکنون به پرداخت نقدی نیاز دارند.

در همین حال ، اختلاف بین نرخ رسمی ارز و نرخ دلار در بازار سیاه قاچاق را تشدید کرده و داروهای یارانه ای لبنانی هم اکنون به کشورهای همسایه صادر شده است.

ملاک هیامی ، داروساز انجمن آمل ، یک گروه بشردوستانه که خدمات مراقبت های اولیه را ارائه می دهد ، گفت: در هرج و مرج ، از هر 10 مارک دارو شش مورد غیرقابل دسترسی است.

الامین گفت: از 3400 داروخانه متحد در اتحادیه ها ، نزدیک به 300 داروخانه تعطیل شده اند.

این مشکل به حدی بدتر شد که یک خریدار خشمگین ، یک سرباز خارج از خدمت ، اسلحه خود را بیرون کشید و یک داروساز را تهدید کرد که به او گفت که Panadol ، مسکن عمده درد ندارد.

زیاد جمعه در داروخانه خود در بچامون ، نزدیک بیروت ، گفت که او و خریدار اسلحه هر دو قربانی یک طبقه سیاسی فاسد و شکست خورده بودند.

این حادثه که از تصاویر نظارت تصویری ضبط شده است ، همدردی جوما را به همراه داشت ، از جمله ارائه دهندگان درد ، که بلافاصله 50 جعبه برای او فرستادند.

اما او مجبور بود اقدامات امنیتی جدیدی انجام دهد. او شب درب داروخانه را بست و فقط از طریق پنجره سفارش می گرفت و مأمور امنیتی را استخدام کرد.

جوماآ گفت: “آنها مرا در رویارویی با مردم قرار دادند.”

گروه های مدنی برای پر کردن شکاف ها وارد عمل شدند.

در ماه اکتبر ، در یکی از مراکز عامل ، در منطقه بایجور بیروت ، 800 نفر به دنبال دارو یا مراقبت های بهداشتی با هزینه های اسمی بودند که تقریباً دو برابر تعداد در ماه اوت است. آمل طولانی ترین برنامه اضطراری خود را از سال 2006 ، زمانی که جنگ با اسرائیل قسمت های زیادی از بیروت را نابود کرد و بیش از 1000 نفر را کشته ، حفظ کرده است.

زینا موهانا ، یکی از اعضای هیئت مدیره ، گفت: “مردم مدت بسیار بسیار طولانی رنج می بردند.” آنها “از زنده ماندن می ترسند”.

اینتیسار هاتوم ، 63 ساله ، به داروسازی مرکز پیوست. با فشردن یک کیسه پلاستیکی با جعبه های خالی دارو ، او به دنبال همه چیز موجود است: استنشاق ها ، فشار خون بالا و قرص های قلب ، داروهای ضد انعقاد خون. شوهر بیکار وی از بیماری کلیوی رنج می برد. قرص های کلسترول وی فوریت کمتری دارند.

خانم خانه دار هاتوم برای پرداخت صورتحساب های پزشکی به پسرش ، راننده تاکسی ، اعتماد می کند و اغلب برای تهیه هزینه های غذای گرم از آنها صرف نظر می کند. وی دستور العمل های خود را از لبنان جنوبی و سوریه خواسته است.

وی گفت: “او مکانی را که به آن نگاه نمی کرد ترک نکرد.”

اتباع لبنانی بسیار به داروها اعتماد می کنند. بر اساس مطالعه بانک BlomInvest ، تقریباً 44 درصد از کل هزینه های مراقبت های بهداشتی صرف دارو است ، در حالی که در کشورهای غربی حدود 17 درصد است.

برای چندین دهه ، بازار توسط حدود دو ده وارد کننده کنترل شده است. این قانون به واردکنندگان در هر بخش حق انحصاری داده و از رقبا جلوگیری کرده و به آنها قدرت عظیم مخالفت با اصلاحات را می دهد.

حقوق انحصاری واردات یکی از ویژگیهای اصلی نظم اقتصادی لبنان است که پس از پایان جنگ داخلی تحت کنترل روسای شبه نظامیان ، بازرگانان ثروتمند و صاحبان املاک قرار گرفت. با تمرکز بر خدمات ، او به واردات و نیروی کار خارجی اعتماد کرد.

ویویان آکیکی ، یک گزارشگر اقتصادی که داروها را نیز پوشش می دهد ، گفت که با متلاشی شدن این مدل ، بازار داروهای خارجی قطعاً کاهش می یابد. “کمبود دلار به راه حل های جدیدی نیاز دارد.”

اما مشخص نیست که تولید کمی داروی داخلی لبنان می تواند خلا را پر کند.

در منطقه زوکاک البلات بیروت ، داروخانه محمود محمود ساکت بود. چندین مسکن ، مکمل و بطری شامپو در قفسه های خالی دیگر پراکنده شده است.

محمود معتقد است كه تأمین كنندگان مواد مخدر را در انتظار افزایش قیمت ها – یا قاچاق آنها – در دست دارند. وی گفت: یک داروی نقرس با قیمت 7 دلار در عراق پیدا شد که بیش از 5 برابر قیمت آن در لبنان است.

محمود گفت: “آنها حرفه را از بین می برند.” “با روشی که کشور پیش می رود ، این حرفه در حال سقوط است.”

[ad_2]

منبع: dandan-khabar.ir

ایندکسر