[ad_1]

وارساو ، لهستان – کارولینا میکولا یک بار در یک اعتراض سیاسی از سینه های برهنه خود استفاده کرد.

هنگامی که دولت راستگرای لهستان برای اولین بار سعی در محدود کردن حقوق سقط جنین داشت ، این بازیگر و خواننده در سال 2017 نمایش گسترده ای را در وروسلاو به نمایش گذاشتند ، که شامل پخش رنگ او با رنگ های ملی – سفید و قرمز – بر روی سینه ها و صورت او بود. در پایان با مشتی بلند بالا.

هنگامی که مقامات در ماه اکتبر امسال بار دیگر تلاش کردند تا سقط جنین را تقریباً منع کنند ، میکولا ، به همراه یکی از دوستانش ، دوباره لباس خود را در آورد و در طی یک اعتراض بالای یک ماشین در یک تقاطع پر رفت و آمد در ورشو ایستاد ، یک موشک را بالا گرفت و داد انگشت وسط.

این مرد 32 ساله در مصاحبه ای از آپارتمان خود در ورشو گفت: “بدن زن محل نبرد سیاسی است.” “منظورم این است که ژست من این است که آنچه را می خواستم با آن انجام دهم با بدن خود انجام می دهم. اگر بخواهم در مقابل مردم برهنه بایستم ، این کار را خواهم کرد زیرا این انتخاب من است. “

دوست میکولا تازه بعد از جراحی ماستکتومی از فیزیوتراپی برگشته بود و می خواست با نشان دادن سینه های خالکوبی شده خود معترضان دیگر را تشویق کند. این موارد در میان بسیاری از موارد نقض تابو توسط زنان عصبانی در لهستان در هفته های اخیر بوده است.

این آشفتگی زمانی آغاز شد که دادگاه قانون اساسی لهستان ، مملو از وفاداران حزب حاکم محافظه کار ، در 22 اکتبر تصمیم گرفت که سقط جنین را در موارد نقص مادرزادی جنین ممنوع کند ، حتی اگر جنین شانس زنده ماندن نداشته باشد.

لهستان قبلاً یکی از محدودترین قوانین سقط جنین در اروپا را داشته است و تصمیم گیری به این معنی است که تنها دلایل قانونی سقط جویی تجاوز جنسی ، محارم جنسی یا در معرض خطر بودن زندگی یک زن است.

جاروسلاو کازینسکی ، رهبر حزب حاکم و مقتدرترین سیاستمدار لهستان گفته بود که می خواهد حتی میوه های غیر زنده تا زمان تولد حمل شود تا بتوانند تعمید ، نام و تشییع جنازه دریافت کنند.

خشم زنان لهستانی و همچنین بسیاری از مردان در خیابان های سراسر کشور فوران کرد و به بزرگترین جنبش اعتراضی در سه دهه پس از سقوط کمونیسم تبدیل شد.

در ابتدا ، معترضین مراسم مذهبی را مختل می کردند ، سخنان ناپسند کشیشان را فریاد می زدند و شماره های تلفنی سقط جنین را با اسپری در نمای کلیساها می نوشتند. این تاکتیک های تحریک آمیز اولیه پس از برانگیختن واکنش در جامعه ای که سنت های کاتولیک بسیار ارزشمند بودند ، تا حد زیادی ناپدید شده بودند.

آنها اعتراضات خود را در خیابان ها ادامه دادند ، اما از سرکوب مقامات یا بیماری همه گیر امتناع کردند.

“آب من شکست. من در حال تحویل انقلاب هستم. “در 18 آوریل در ورشو تابلوی اعتراض گفته شد و نظرات تعداد معترضین را افزایش داد.

وزیر کشور اخیراً هشدار داده است که دولت “انقلابی را که به زور علیه ارگان های قانون اساسی کشور لهستان انجام شده” تحمل نخواهد کرد. پلیس معترضان را بیشتر دستگیر کرده و معترضان را متهم کرده و در برخی موارد از گاز اشک آور و قدرت دیگر استفاده کرده است.

با این حال ، در برابر ناآرامی های اجتماعی گسترده ، دولت به طور رسمی از تصمیم دادگاه پیروی نکرده و از تهیه قانون جدید صحبت می کند. اما فعالان حقوق باروری می گویند بیمارستان ها از انجام سقط های مادرزادی خودداری می کنند.

تلاش حزب حاکم برای ممنوعیت سقط جنین ، با کمک دادگاهی پر از افراد وفادار و در طی یک بیماری همه گیر ، برای نینا میچنیک 21 ساله ، دانشجوی عربی و فلسفه بسیار ظالمانه به نظر می رسید.

میچنیک گفت: “آنها این کار را در این زمان حساس انجام دادند ، زمانی که همه از بیماری همه گیر می ترسیدند.” او توصیف کرد که هنگام تصمیم دادگاه احساس تنهایی و شکنندگی می کند.

میچنیک گفت: “ما در این لحظه بسیار حساس گرفتار شدیم.” به همین دلیل خیلی عصبانی بودیم. “

در حالی که وی در خانه مانع از ویروس کرونا در کشور شده بود ، میچنیک تمرین بوکس مورد علاقه خود را متوقف کرده بود. پس از فوران اعتراضات ، وی آموزش خود را از سر گرفت و به گروهی پیوست که معترضین را برای اغتشاش گران راست افراطی بررسی می کرد.

اعتراضات اخیر مطمئناً به یک بیداری سیاسی برای جوانان لهستانی تبدیل شده است ، اما لهستانی های مسن نیز در آن شرکت کردند. آنها توسط اعتصاب زنان ، گروهی از فعالان زن ، هدایت می شوند ، اما مردان زیادی نیز به آن پیوسته اند. آنچه که به عنوان شورش علیه تصمیم سقط جنین آغاز شد ، به یک مبارزه بزرگتر برای دموکراسی و حقوق بشر تبدیل شده است.

قبل از حکم دادگاه ، افرادی که در خط مقدم جنگ فرهنگی لهستان بودند ، فعالان حقوق LGBT بودند که اغلب توسط دولت و رهبران کلیسا محکوم می شدند و تهدیدی برای فرهنگ و خانواده های لهستان بودند.

این شکایات اکنون با مبارزه بیشتر علیه دولت آمیخته شده است ، که معترضین امیدوارند سرانجام سرنگون شود. پرچم های رنگین کمان در همه اعتراضات به سقط جنین بالا برافراشته می شوند.

گیب ویلچینسکا ، 19 ساله ، تاکنون به تجمعاتی برای حقوق LGBT ، عدالت نژادی در ایالات متحده و علیه خشونت جنسی پیوسته است. با محکومیت های سیاسی شکل گرفته توسط تجاوز به یک پسر دبیرستانی ، ویلچینسکا ، که خود را لزبین و غیر باینری توصیف می کند ، به دلیل شرکت در آخرین اعتراضات ، پنج نقل قول از دادگاه دریافت کرد.

اشکال اعتراضات ویلچینسکا شامل پوشیدن لباس خدمتکار به لباس قرمز در اعتراض به “تلاش های دولت برای کنترل بدن ما” و پیوستن به گروهی است که شبانه با شعارهایی بر روی دیوارهای شهر شعار می فرستند ، از جمله: “رحم من تابوت نیست “و” سقط جنین یک حق است ، نه یک خدمت. “

در مصاحبه ها ، معترضین غالباً می گویند كه با زنان همسایه بلاروس احساس ارتباط می كنند ، كه به نیرو محرك قیام علیه رژیم الكساندر لوكاشنكو ، رئیس جمهور مستبد قدیمی تبدیل شده اند.

میکولا گفت ، تصمیم برای برگزاری اعتراضات هفتگی و نه روزانه ، با الهام از آنچه در بلاروس اتفاق می افتد ، با هدف جلوگیری از خسته شدن مردم از اعتراضات روزانه است.

برخی از لهستانی ها با آگاهی از نبردهای جهانی بین نیروهای اقتدارگرا و دموکراتیک ، به رئیس جمهور تازه انتخاب شده ایالات متحده ، جو بایدن نیز اعتقاد دارند که انتظار می رود دموکراسی و حقوق بشر را ارتقا دهد.

میکولا اظهار امیدواری کرد که جامعه جدید و بهتری در حال تولد باشد ، امید او با دیدن جوانان رقصیده در خیابان در جریان اعتراضات و همبستگی آنها با یکدیگر پشتیبانی می شود.

وی گفت ، مهم نیست که از نظر سیاسی در کوتاه مدت چه اتفاقی می افتد ، در دراز مدت “ما برنده می شویم”.

وی ادامه داد: “انقلاب اجتماعی در حال وقوع است.” جامعه در حال تغییر است.

[ad_2]

منبع: dandan-khabar.ir