رهبران سازمان ملل و جهان در حال دیدار هستند تا زمینه را برای پایان همه گیری فراهم کنند


رئیس مجمع عمومی سازمان ملل متحد اولین جلسه ویژه نهاد جهانی COVID-19 را افتتاح کرد و آن را یک لحظه تاریخی و دیرهنگام حسابرسی خواند تا زمینه خاتمه همه گیری را فراهم کند.

ملل متحد – رئیس مجمع عمومی سازمان ملل متحد اولین نشست ویژه بدن جهانی COVID-19 را روز پنجشنبه افتتاح کرد و آن را یک لحظه تکیه تاریخی و با تاخیر دانست که زمینه را برای پایان هرج و مرج فراهم می کند ، که نه تنها اطمینان از مردم در همه جا به واکسن ها دسترسی داشته باشند اما منابع مالی را برای “بهبودی فراگیر و پایدار” بسیج کنند.

وولکان بزکیر ​​گفت که جهان انتظار دارد رهبری و اقدام سازمان ملل “برای رفع بزرگترین چالش امروز جهان ما” باشد.

وی گفت: “وقت آن نیست که انگشت بکشیم.” “ما اینجا جمع شده ایم تا راه را برای هموار کردن و پایان دادن به رنج افرادی که به آنها خدمت می کنیم ، پایان دهیم.”

قرار است نزدیک به 100 رهبر جهان و دهها وزیر دولت در جلسه ویژه عمدتاً مجازی که با بزکیر ​​آغاز شد ، وی از سفیران و دیپلماتهای نقابدار 193 کشور عضو سازمان ملل در سالن اجتماعات خواست که در سکوت ادای احترام کنند. 5 میلیون نفر جان خود را به علت COVID-19 از دست داده اند.

رئیس جلسه جلسه را “آزمایشی برای چندجانبه گرایی” خواند و گفت آنچه که جهان باید انجام دهد روشن است – برای اطمینان از دسترسی عادلانه و منصفانه به واکسن های COVID-19 ، همکاری مشترک “برای محافظت از آسیب پذیرترین کشورها” ، برای اطمینان از منابع کافی برای بهبود اقتصادی که فراتر از سطح قبل از همه گیری باشد و اطمینان حاصل کند که سیاست های اتخاذ شده حقوق بشر را تضمین می کند و نهادهای دموکراتیک را تضعیف نمی کند.

دبیرکل سازمان ملل متحد آنتونیو گوترش گفته است که از آغاز بحران COVID-19 در اوایل سال جاری ، سازمان بهداشت جهانی اطلاعات و توصیه های واقعی را ارائه می دهد که باید پاسخ جهانی هماهنگ باشد. متأسفانه ، بسیاری از توصیه ها رعایت نشده و برخی از کشورها دستورالعمل ها را نادیده گرفته یا رد کرده اند.

وی تکرار کرد: “و هنگامی که کشورها به مسیر خود می روند ، ویروس به هر جهتی می رود.”

در حالی که واکسن ها ممکن است در هفته ها و ماه های آینده در دسترس قرار بگیرند ، رئیس سازمان ملل تأکید کرد که “این واکسن نمی تواند خساراتی را که برای سال های آینده ، حتی دهه های آینده استرس زا خواهد بود ، از بین ببرد.”

وی به افزایش تعداد افرادی که با فقر شدید روبرو هستند ، تهدید قحطی و چشم انداز “بزرگترین رکود جهانی طی هشت دهه” اشاره کرد.

گوترش گفت که این تأثیرات فقط به دلیل COVID-19 نبوده بلکه نتیجه نابرابری ها و بی عدالتی های طولانی مدت در اثر شیوع همه گیر است که باید برطرف شود.

وی از اقدامات برای کمک به کشورهای در حال توسعه استقبال کرد ، اما با بیان اینکه بسیاری از کشورهای با درآمد کم و متوسط ​​مجبورند یکی از ارائه خدمات اولیه به مردم یا خدمات خود را انتخاب کنند ، “با توجه به این که این بحران کاملا ناکافی است”. بدهی ها وی گفت: “آنها برای حمایت از” بحران نقدینگی “به پشتیبانی فوری نیاز دارند.

گوترش به شدت از شتاب دهنده WHO ACT برای تولید و توزیع واکسن پشتیبانی می کند ، که شامل Covax ، یک پروژه جهانی بلند پروازانه اما آشفته برای خرید و تحویل واکسن های ویروسی به فقیرترین افراد جهان است و می گوید که 28 سال فاصله مالی دارد میلیارد دلار ، از جمله 4.3 میلیارد دلار برای دو ماه آینده فوری مورد نیاز است. “

جلسه ویژه دو روزه سرمایه ای برای تأمین هزینه های واکسیناسیون یا اقدامات سیاسی جمع نمی کند و اعلامیه نهایی ، فقط یک سند خلاصه از بزکیر ​​وجود ندارد.

سخنگوی مجمع عمومی برندن وارما روز چهارشنبه گفت: “نکته واقعی این جلسه ویژه ، افزایش اقدامات مشخص برای مقابله با پاسخ ما به COVID-19 است.” وی افزود که در حال حاضر پاسخ های زیادی به بیماری همه گیر وجود دارد ، اما آنچه اکنون لازم است جمع کردن همه کشورهای عضو سازمان ملل ، بخش خصوصی و تولیدکنندگان واکسن است.

رهبران و وزرای بیش از 140 کشور روز پنجشنبه پس از افتتاحیه شخصی در مجمع عمومی ، سخنرانی های از پیش ضبط شده را شامل سخنرانی های بزکیر ​​و گوترش خواهند کرد.

رهبرانی که قرار است در این جلسه سخنرانی کنند عبارتند از: امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه ، آنگلا مرکل صدراعظم آلمان ، بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس ، یوشیهیده سوگا نخست وزیر ژاپن ، سیریل رامافوسا رئیس جمهور آفریقای جنوبی و چارلز میشل رئیس اتحادیه اروپا. الکس هازارد وزیر بهداشت و خدمات انسانی ایالات متحده را نمایندگی خواهد کرد.

جلسه جمعه سه پنل مجازی را شامل می شود ، اولین واکسن – پاسخ سازمان ملل به COVID-19 ، واکسن دوم ، شامل نمایندگان تولید کنندگان BioNTech و دانشگاه آکسفورد-AstraZeneca و تسریع کننده ACT سازمان بهداشت جهانی ، که کار می کند. برای دریافت فقیرترین افراد در جهان واکسن بزنید. آخرین پانل مربوط به بازیابی از COVID-19 است. انتظار می رود Tedros Adhanom Gebreesus رئیس WHO در هر سه پنل شرکت کند.


منبع: dandan-khabar.ir

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

Comment
Name*
Mail*
Website*