[ad_1]

سنای ایتالیا گفت: لیدیا بریسکا مناپاس ، که در دوران نوجوانی با دوچرخه سواری می کرد و در طی جنگ جهانی دوم پیام هایی را به مبارزان مقاومت در ایتالیا می رساند ، درگذشت

رم – لیدیا بریسکا مناپیس ، یکی از اعضای مقاومت در طول جنگ جهانی دوم ، که بعدا از صلح طلبی و حقوق زنان دفاع کرد و با بلیط حزب کمونیست به سنای ایتالیا انتخاب شد ، درگذشت. او 96 ساله بود.

رادیوی دولتی ایتالیا گفت که او برای چندین روز با COVID-19 در بولزانو ، شهر آلپ که دهه ها در آن زندگی کرده بود ، بستری بود. اوایل روز دوشنبه در بیمارستان درگذشت.

لیدیا بریسکا در زمان جوانی دوچرخه سواری می کرد تا مواد مخدر و پیام به مبارزان مقاومت معروف به چریک در شمال استان پیمونت محل تولد خود برساند. روزنامه La Repubblica گفت که باید پیام های رمزگذاری شده را حفظ کند. در طول جنگ ، چریک ها هم با رژیم فاشیست بنیتو موسولینی و هم با نیروهای اشغالگر آلمان جنگیدند.

بعداً ، به دنبال همسرش ، اوژنیو مناپاس ، از استان ترنتینو در شمال ، زندگی خود را در منطقه آلپ ایتالیا آغاز کرد و درگیر سیاست های پس از جنگ شد. وی اولین زنی بود که به نمایندگی پارلمان استان بولزانو ، استان دیگر آلپ انتخاب شد.

او به روح مقاومت افتخار کرد و خاطرنشان کرد که او هنوز یک چریک بود زیرا “چنین بودن یک انتخاب زندگی است”.

سرجیو ماتارلا ، رئیس جمهور ایتالیا روز دوشنبه با ادای احترام به وی اظهار داشت که “او بسیار به مسائل صلح متعهد است”

وی در تاریخ 3 آوریل 1924 در شهر نوآوارا در پیمونته به دنیا آمد.

در مراسم ترحیم خود ، La Repubblica از او نقل کرد که در نودمین سالگرد تولدش توضیح داد که علاقه او به آزادی زنان از “اصول اخلاقی” مادرش برای دو دخترش ناشی می شود. این کد شامل توصیه به دختران برای استقلال اقتصادی است تا بتوانید “هر کاری می خواهید انجام دهید ، می توانید شوهر خود را نگه دارید یا او را رها کنید یا دیگری پیدا کنید.” نکته مهم این است که نباید از او برای جوراب ها پول خواسته شود. “

مناپیس از سال 2006 تا 2008 در سنا خدمت می کرد و با بلیط حزب برای اصلاحات کمونیستی انتخاب شد. او همچنین یکی از نیروهای پشت سر تولد مانیفست بود که روزانه یک جناح چپ است.

پیرو فاسینو ، نماینده دموکرات ، شهردار سابق تورین ، پایتخت پیدمونت ، گفت: “با لیدیا مناپیس ، صدای آزاد و قوی ناپدید می شود ، و مرجعی دائمی در هر مبارزه برای زنان ، برای حقوق همه ، برای صلح است.”

وی آخرین بار تقریباً یك سال پیش در یك گردهمایی سیاسی در بولزانو حضور یافت و از یك جنبش توده ای جدید كه خود را ساردنی ها می نامد ، حمایت كرد. هدف آن این است که هرچه بیشتر شهروندان را به آرامی در میادین عمومی جمع کنند تا صدای آنها را درباره موضوعات مهم بشنوند.

[ad_2]

منبع: dandan-khabar.ir

ایندکسر