[ad_1]

RABAT ، مراکش – مراکش در حال آماده سازی یک برنامه واکسیناسیون جاه طلبانه علیه COVID-19 است که هدف آن واکسیناسیون 80٪ از بزرگسالان خود در عملیاتی است که از این ماه آغاز می شود ، که در ابتدا به یک واکسن چینی متکی است که هنوز آزمایش های پیشرفته را به اتمام نرسانده است ثابت کنید که ایمن و موثر است.

همزمان با آغاز برنامه واکسیناسیون انگلیس از روز سه شنبه با واکسن Pfizer-BioNTech و رقابت ایالات متحده و اتحادیه اروپا برای تصویب یک سری واکسن های ساخته شده در غرب ، سایر دولت ها به دنبال استفاده از واکسن های چین و روسیه هستند.

مراکش در حال مبارزه با احیای مجدد عفونت های ویروسی است ، بیش از 6000 مورد مرگ و میر ناشی از ویروس گزارش شده است. پادشاهی آفریقای شمالی امید خود را به دو نامزد واکسن متصل کرده است ، یکی توسط Sinopharm چین و دیگری توسط دانشگاه آکسفورد انگلیس و AstraZeneca.

Sinopharm برای استفاده اضطراری در چندین کشور تأیید شده است و این شرکت هنوز در 10 کشور آزمایشات بالینی مرحله پایانی را انجام می دهد. واکسن AstraZeneca هنوز در کشورهای پیشرفته از جمله انگلیس و ایالات متحده در آزمایشات پیشرفته است و هنوز تأیید نشده است.

دولت مراکش قصد دارد 80 درصد بزرگسالان خود ، یا 25 میلیون نفر را به محض تأیید واکسن ها از سوی نهادهای نظارتی محلی واکسینه کند. اولویت کارکنان پزشکی و سایر کارکنان خط مقدم و همچنین افراد مسن خواهد بود.

این کار با واکسن Sinopharm آغاز می شود ، که در پاییز امسال بر روی 600 مراکشی به عنوان بخشی از آزمایشات بالینی آزمایش شد. مراکش 10 میلیون دوز واکسن را سفارش داده است.

عبدالحكیم یحییان ، یكی از مقامات ارشد وزارت بهداشت ، به آژانس خبری دولتی MAP گفت ، تجهیزات اولیه از چین تأمین می شود ، اما مراكش نیز قصد دارد این واكسن را به صورت محلی تولید كند.

خالد ایت طالب ، وزیر بهداشت ، گفت كه مراكش به دنبال واكسن از چندین منبع است زیرا واكسن های COVID كالای کمیاب هستند و ظرفیت تولید یک تولید کننده برای تأمین نیازهای جهان بسیار محدود است.

در مطالعه مراکشی واکسن Sinopharm ، از اوت تا نوامبر در کازابلانکا و رباط پایتخت انجام شد ، داوطلبان سالم دو دوز واکسن جداگانه دریافت کردند. در مطالعه پیشرفته ، داوطلبان واکسن یا دارونما دریافت کردند. به گفته وزیر بهداشت ، نتایج اولیه نشان داده است که واکسن “ایمن و م effectiveثر” است و هیچ عارضه جانبی جدی ندارد.

با این حال ، برخی از مراکشی ها برای زیر سوال بردن ایمنی این واکسن به شبکه های اجتماعی مراجعه کرده اند ، برخی اظهار داشتند که چین مرکز اصلی ابتلا به این بیماری همه گیر است و یا از میزان موثر بودن آن س questionال می کنند.

عکس Sinopharm متکی به فناوری اثبات شده ای است که از ویروس کشته شده برای انتقال واکسن استفاده می کند ، مشابه روش ایمن سازی فلج اطفال. رقبای پیشرو غربی ، مانند واکسن های آکسفورد و آسترا زنکا ، از فناوری جدیدتر و کمتر اثبات شده برای هدف قرار دادن پروتئین تاج ویروس استفاده می کنند.

رئیس CNBG گفت: در چین ، شرکت تابعه دولتی Sinopharm CNBG این واکسن را به خارج از آزمایشات بالینی به 350،000 نفر داده است.

منتقدان در مراکش نیز ابراز نگرانی کرده اند که ممکن است شهروندان مجبور به استفاده از واکسن شوند ، اما وزیر بهداشت اصرار دارد که واکسیناسیون علیه COVID-19 اجباری نیست بلکه رایگان خواهد بود.

نخست وزیر سعدالدین اوتمنی سعی کرده با اطمینان خاطر به واکسن های مردد در مورد ثبات روند نظارتی کشور برای تأیید واکسن اطمینان دهد و گفت هیچ گوشه ای برای اطمینان از مصرف بی خطر دارو قطع نشده است.

عملیات ایمن سازی دسته جمعی در مراکش شامل 2،888 ایستگاه واکسیناسیون و استقرار واحدهای واکسیناسیون سیار در کارخانه ها ، دفاتر ، دانشگاه ها و زندان ها خواهد بود. وزارت بهداشت گفت كه بیش از 12000 متخصص بهداشت و همچنین ارتش را برای اطمینان از توزیع سریع بسیج خواهد كرد.

این واکسن در مرحله اول برای افرادی که در معرض بالاترین خطر ابتلا به ویروس قرار دارند ، در دسترس خواهد بود: متخصصان بهداشت ، پرسنل امنیتی ، کارگران اصلی در بخش های حیاتی و افرادی که از بیماری های مزمن رنج می برند.

هنوز تاریخ دقیقی برای معرفی مشخص نشده است ، اما وزیر بهداشت گفت “ما تمام تلاش خود را می کنیم تا از اواسط دسامبر شروع کنیم.”

به گفته سازمان جهانی بهداشت ، مراكش به طور جداگانه در میان 92 كشور با درآمد كم و متوسط ​​تحت حمایت كواكس قرار خواهد گرفت. این تلاش بین المللی برای اطمینان از رسیدن تجهیزات واكسن به كشورهای در حال توسعه است.

———

نویسنده پزشکی AP ماریا چنگ در لندن شرکت می کند.

———

پوشش AP را در https://apnews.com/hub/coronavirus-pandemic و https://apnews.com/UnderstandingtheOutbreak دنبال کنید

[ad_2]

منبع: dandan-khabar.ir

ایندکسر