[ad_1]

نتایج جدید برای واکسن احتمالی علیه COVID-19 از دانشگاه آکسفورد و داروساز AstraZeneca بیانگر بی خطر بودن و حدود 70٪ موثر بودن آن است

نتایج جدید برای واکسن احتمالی علیه COVID-19 از دانشگاه آکسفورد و AstraZeneca نشان می دهد که این ایمن است و حدود 70٪ موثر است ، اما سوالاتی در مورد این که چقدر می تواند به محافظت از افراد بالای 55 سال کمک کند – نگرانی اصلی برای واکسن باقی مانده است. که متخصصان مراقبت های بهداشتی امیدوارند به دلیل کم هزینه بودن ، در دسترس بودن و سهولت استفاده در سراسر جهان به آن اعتماد کنند.

هنوز هم ، به گفته برخی متخصصان ، به نظر می رسد واکسن تصویب شود ، علی رغم برخی سردرگمی ها در نتایج و سطح محافظت کمتر از سایر کاندیداهای واکسن ، نشان داده است.

مجله پزشکی لانست روز سه شنبه نتایج جزئی آزمایشات واکسن را در انگلستان ، برزیل و آفریقای جنوبی منتشر کرد – نتایج ایمنی 23،745 شرکت کننده و سطح محافظت 11،636.

تفسیر آنها دشوار است زیرا یک خطا باعث شد برخی از شرکت کنندگان به جای دو دوز کامل که در نظر گرفته شده است ، دوز کامل و سپس دوز کامل دریافت کنند.

محققان گفتند که این واکسن در 62 درصد از کسانی که دو دوز کامل دریافت کرده اند و در 90 درصد از کسانی که در ابتدا دریافت کرده اند ، در برابر بیماری محافظت می شود. با این حال ، کارشناسان مستقل گفتند که گروه دوم بسیار کوچک است – 2،741 نفر – برای ارزیابی ارزش احتمالی این روش و نیاز به آزمایش های بیشتر.

گروه نیمه دوز نیز شامل افراد بالای 55 سال نبوده و در میان افراد دیگر در مطالعه ، فقط حدود 20٪ در این گروه سنی بودند.

مشخص نیست که آیا نتایج کافی است تا تنظیم کننده گان در انگلستان و جاهای دیگر بتوانند بلافاصله استفاده از آن را تأیید کنند.

اندرو پولارد ، یکی از رهبران این مطالعه گفت: “ما هیچ نگرانی ایمنی در مورد واکسن ، بستری شدن در بیمارستان یا بیماری جدی در بین افرادی که واکسن دریافت کرده اند نداریم و نتایج حاصل از همه سایت های مطالعه به طور مداوم فواید آن را نشان می دهد.”

وی گفت: “تنها راه غلبه بر همه گیری پشت سر ما ، دریافت دوز واکسن در آنجا است.”

پانگالوس از AstraZeneca نتایج را “بسیار قانع کننده” خواند و گفت که “آنها به وضوح نشان می دهد که ما یک واکسن موثر داریم” که مطابق با معیارهای تأیید جهانی است. وی گفت: “من واقعاً معتقدم که این واکسن تأثیر زیادی در بیماری همه گیر خواهد داشت.”

———

نویسندگان آسوشیتدپرس ، ماریا چنگ و دانیکا کیرکا در لندن در تهیه این گزارش مشارکت داشتند.

دپارتمان بهداشت و علوم آسوشیتدپرس از بخش آموزش علوم م Instituteسسه پزشکی هوارد هیوز پشتیبانی دریافت می کند. AP فقط مسئولیت کلیه مطالب را بر عهده دارد.

[ad_2]

منبع: dandan-khabar.ir

ایندکسر