[ad_1]

نخست وزیر راست میانه رومانی پس از انتخابات عمومی که در آن رای دهندگان یک پیروزی اسمی برای حزب مخالف چپگرا ، پوپولیست به ارمغان آورد ، استعفا داد

اوربان – که رهبر حزب نیز است – گفت که او از دولت کناره گیری می کند زیرا PNL نیاز به تمرکز بر مذاکرات برای ایجاد اکثریت جدید پارلمان دارد.

وی با استفاده از مخفف رومانیایی حزب سوسیال دموکرات گفت: “هدف من تشکیل اکثریتی است که شامل PSD نباشد.”

اوربان گفت: “من می خواهم استعفایم روشن شود که من هیچ مقامی ندارم.” “من منافع رومانی را بالاتر از منافع PNL و منافع شخصی خود قرار می دهم.”

کابینه اوربان در سمت خود باقی خواهد ماند ، اما طبق قوانین رومانی ، دولت باید ظرف 45 روز با دولت جدید جایگزین شود.

تا آن زمان ، وزیر دفاع نیکولای سیوکا پس از انتصاب توسط رئیس جمهور کلاوس یوهانس به عنوان نخست وزیر فعالیت خواهد کرد.

با شمارش بیشتر آرا، ، PSD حدود 30 درصد آرا had را به دست آورد و حزب اصلاح طلب ملی اصلاح طلب اوربان حدود 5 درصد آرا را رد کرد. اتحاد مترقی USR-Plus ، که متعهد شده است عضوی از دولت تحت رهبری سوسیال دموکرات نباشد ، حدود 15 درصد آرا را به دست آورد.

فقط دو حزب دیگر از آستانه 5٪ برای ورود به پارلمان عبور کردند: اتحاد راست افراطی AUR ، که مخالفت صریح آن با محدودیت های ویروس کرونا با تقریباً 9٪ آرا طنین انداز شد و حزب UDMR ، نماینده اقلیت مجارستانی این کشور ، که حدود 6٪ برنده شد. ٪

اتحادیه AUR تنها یک سال پیش تحت رهبری ازدواج ضد همجنس تشکیل شد و از روحانیون ارتدکس حمایت می کرد که با محدودیت های همه گیر در رومانی از برگزاری مراسم مذهبی مخالف بودند. اما در میان مهاجران رومانیایی به طرز شگفت انگیزی اتفاق افتاد. بلافاصله پس از اعلام شمارش معکوس در روز دوشنبه ، یکی از رهبران آن ، جورج سیمیون ، به جنگ با حزب اقلیت مجارستان رفت و گفت که او از ابتکار عمل پارلمان “برای تغییر قانون اساسی شامل ممنوعیت احزاب قومی” حمایت می کند. “

حدود 4 میلیون رومانیایی که در خارج از کشور زندگی می کنند ، عمدتاً در اروپای غربی ، به طور سنتی به احزاب اصلاح گرا رأی می دهند که می خواهند با این کشور به اتحادیه اروپا بپیوندند ، اما ظاهرا همه گیر ویروس کرونا به روابط سنتی پایان داده است.

لیبرال های ملی از ماه اکتبر 2019 ، زمانی که PSD رای اعتماد در پارلمان را پس از یک دوره آشفته که سه نخست وزیر و ده ها وزیر فقط در سه سال تصویب کردند ، دولت اقلیت رومانی را کنترل می کنند. دولت سوسیال دموکرات مورد انتقاد شدید اتحادیه اروپا به دلیل دخالت در دادگستری و یک سری رسوایی های فساد درگیر اعضای برجسته قرار گرفته است.

اما او مخالف نظرسنجی ها برای برنده شدن اسمی در رای گیری روز یکشنبه با وعده های غیرقابل تحقق برای حفظ مدل رفاه کشور بود و پس از آنکه دولت ملی لیبرال اقلیت با انتقاد شدید برای مقابله با همه گیری روبرو شد.

رومانی از قبل از همه گیری ، با فقر گسترده ای روبرو بوده است ، به طوری که بیش از 25 درصد از 19 میلیون جمعیت با درآمد کمتر از 5.50 دلار در روز زندگی می کنند. همه گیری ، مشکلات ساختاری را تشدید کرده است ، از جمله سقوط نزدیک سیستم بهداشت عمومی.

انتظار می رود در نتیجه محدودیت های همه گیر و ویروس ، کسری مالی رومانی در سال جاری به حدود 9٪ از تولید ناخالص داخلی افزایش یابد ، در حالی که این رقم در سال 2019 به 4.3٪ رسیده است. ویروس کرونا همچنان در رومانی گسترش می یابد. با تقریباً دو سوم بیش از نیم میلیون عفونت و تقریباً نیمی از بیش از 12300 مرگ ناشی از ویروس فقط در دو ماه گذشته گزارش شده است.

فقط 33٪ از رای دهندگان بالقوه رومانیایی روز یکشنبه به پای صندوق های رأی رفتند ، در حالی که تقریبا 39.5٪ در سال 2016 بود. ناظران دلیل کم بودن میزان رای دهندگان را ترس رای دهندگان از آلودگی به COVID-19 و همچنین دلسردی عمومی از طبقه سیاسی دانستند. رومانی

———

این داستان تصحیح شده است تا نشان دهد که نام خانوادگی یکی از رهبران AUR Simion است ، نه Simon.

[ad_2]

منبع: dandan-khabar.ir

ایندکسر