[ad_1]

با وجود هجوم مداوم موارد جدید ویروس کرونا به کشور ، هزاران نفر برای یادآوری رنجهای شهر وکووار کرواسی در طول جنگ 1991-1995 راهپیمایی کردند.

آندری پلنکوویچ نخست وزیر ، به عنوان بخشی از تلاش ها برای تقویت آشتی و اصلاح روابط پرتنش بین کشورهای رقیب بالکان ، جمعیتی را که شامل سیاستمداران صرب نیز بودند ، هدایت کرد.

علی رغم توصیه های متخصصین اپیدمیولوژیک در کشور ، بسیاری از شرکت کنندگان در وکووار از ماسک صورت یا فاصله اجتماعی خود استفاده نکردند. این رویداد سالانه برای کرواسی ، که هنوز هم تحت تأثیر جنگ دهه 1990 است ، از اهمیت نمادین برخوردار است.

بیش از 10 هزار نفر در این درگیری جان خود را از دست دادند ، در حالی که کرواسی از فدراسیون یوگسلاوی تحت سلطه صرب ها جدا شد و اقلیت های صرب مورد حمایت صرب ها علیه این اقدام قیام کردند و مناطقی از کرواسی را برای ایجاد یک کشور کوچک صربستان تصرف کردند.

شهر مرزی ووكوار قبل از آنكه در نوامبر 1991 به دست صربها بیفتد ، در یك گلوله باران سه ماهه ارتش یوگسلاوی نابود شد. صدها جنگجو و سرباز غیرنظامی كشته و اسیر شدند ، در حالی كه هزاران غیر صرب بعداً اخراج شدند. این شهر دانوب را به نمادی از وضعیت اسفناک کرواسی تبدیل کرد.

بوریسلاو میلوسویچ ، معاون نخست وزیر حزب اقلیت صرب کرواسی ، گفت که گفتگو و آشتی اکنون برای نسل های آینده و نسل جدید کلید خورده است. وی خواستار شرح تمام کسانی شد که هنوز در جنگ مفقود شده اند ، که همچنان یک مسئله خاردار در روابط صرب کرواسی پس از جنگ است.

کرواسی در سال 2013 به اتحادیه اروپا پیوست ، اما بخشی از آن به دلیل جنگ یکی از ضعیف ترین اقتصادهای اتحادیه اروپا است.

[ad_2]

منبع: dandan-khabar.ir

ایندکسر